Rodzicielstwo przed czy po trzydziestce? W końcu wiadomo, którzy rodzice są szczęśliwsi

Zajście w ciążę młodo, pełnia sił w trakcie wychowania dziecka i późniejsze korzystanie z życia? Czy czas na „wyhasanie się”, zdobycie doświadczenia i dopiero dojrzałe rodzicielstwo po trzydziestym roku życia? Najnowsze badania pokazują, która grupa rodziców osiąga wyższy poziom satysfakcji życiowej.

Za najnowsze badania nad poziomem szczęścia u poszczególnych grup wiekowych rodziców odpowiada Sonja Lyubomirsky. Profesor psychologii na University of California wyniki swojego eksperymentu opublikowała w magazynie "Psychological Science”. Zostały one oparte na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 7 tys. Amerykanów.

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że najmniejsze zadowolenie z ogólnie rozumianego „stylu życia” deklarowali rodzice najmłodsi – w wieku od 17 do 25 lat. Było ono niższe nie tylko od osób posiadających dzieci powyżej 26 roku życia, ale także od ich bezdzietnych równolatków. Wyniki badań naukowych prowadzonych przez prof. Lyubomirsky bezsprzecznie wykazały, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim.

– Starsi rodzice są bardziej dojrzali emocjonalnie, ale także posiadają zazwyczaj więcej środków finansowych ułatwiających opiekę i wychowanie dzieci – stwierdziła Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.

Badania profesor znajdują też odzwierciedlenie w wynikach badań uzyskanych przez ekspertów z Max Planck Institute w Rostocku, którzy pod lupę przeanalizowali dane dotyczące rodzicielstwa mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. W tym przypadku wyniki badan poszły o krok dalej i wykazały, że ludzie, którzy decydują się dziecko powyżej 35 roku życia, są szczęśliwsi niż ich młodsi koledzy.

Jednocześnie badania naukowców z Rostocku dowodzą, że bardzo młode matki (które urodziły zanim ukończyły 23 lata) czerpią z życia najmniejszą satysfakcję.

Badacze dowiedli także, iż poczucie szczęścia wzrasta u nas intensywnie przy pierwszym dziecku, przy drugim podnosi się nieznacznie, zaś przy każdym kolejnym… spada. Zasługą tego ostatniego współczynnika zapewne jest przemęczenie i stres związane z posiadaniem większej liczby dzieci oraz niewielką ilością czasu dla siebie rodziców nierzadko przez wiele lat.

 

 

O!baby

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE

O!baby