"Pandemia przemocy". Nowa kampania przypomina o ważnym problemie

Nauka z domu, brak możliwości wyjścia do kina, na plac zabaw czy odwiedzin dziadków - to wszystko sprawia, że w domu dzieci spędzają więcej czasu niż kiedykolwiek. Dla niektórych z nich jest to prawdziwym zagrożeniem. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię „Pandemia przemocy”, której celem jest zapobieganie przemocy domowej wobec dzieci i zachęcenie do reagowania w sytuacji ich krzywdzenia.

– Epidemia COVID-19 towarzyszy nam już osiem miesięcy. Z niepokojem obserwujemy, jak każdego dnia wzrasta liczba zachorowań. Jednak konsekwencją epidemii są nie tylko zakażeni, ale też wzmożona przemoc i wykorzystywanie seksualne dzieci – czytamy na stronie fundacji.

Najnowsze badania fundacji wskazują, że w czasie pandemii 27% dzieci i młodzieży doświadczyło co najmniej jednej z 12 badanych form krzywdzenia. Co dziesiąte dziecko doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej. Tyle samo doświadczyło wykorzystywania seksualnego. Co ważne, 1 dziecko na 11 przyznało, że nie ma nikogo, kto mógłby zaoferować mu wsparcie w trudnej sytuacji.

Nie ignoruj!

Znowu wraca perspektywa przymusowej izolacji. Rząd ogłosił właśnie nowe obostrzenia, w wyniku których szkoły zostały zamknięte, a wszyscy uczniowie będą uczyć się zdalnie. To oznacza, że ich kontakty bezpośrednie z rówieśnikami i nauczycielami zostały ograniczone do minimum.  Dla wielu dzieci jest to czas bardzo trudny i dotkliwy – szczególnie dla tych doświadczających przemocy i wykorzystywania seksualnego w rodzinnym domu. Dlatego w czasie epidemii trzeba dobitnie podkreślić znaczenie ochrony dzieci.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła kampanię społeczną „Pandemia przemocy”, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci i zachęcić do reagowania i pomocy w sytuacjach ich krzywdzenia. Koncepcja kampanii nawiązuje do okresu pandemii, a towarzysząca jej seria plakatów przywołuje zasady, które w ostatnich miesiącach obowiązują w ramach bezpieczeństwa przed wirusem. Covidowym zasadom nadano jednak nowe znaczenie – w kampanii odnoszą się bezpośrednio do przemocy wobec dzieci i zwracają uwagę na szczególną potrzebę zadbania o najmłodszych.

Fundacja apeluje:


„Zakrywaj usta!
Ale nie milcz, gdy widzisz przemoc!
Myj ręce!
Ale nie umywaj ich od odpowiedzialności, gdy jesteś świadkiem przemocy!
Zachowaj dystans!
Ale bądź blisko, kiedy ktoś Cię potrzebuje!
Chroń starszych!
Ale nie ignoruj przemocy wobec najmłodszych!”

Spot promujący kampanię można zobaczyć >>> TUTAJ

O!baby

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE

O!baby